0012 345 6789
office@insightfx.com
64184 Graham Place

 

 

SİRKÜLER

NO: 2021 / 53                                                                                                                                                                                                                                                  23.06.2021

 

KONU: Konaklama Hizmetlerinde İndirimli KDV Oranı Uygulama Süresi Uzatıldı.

 

Konaklama ve Geceleme Hizmetlerinde indirimli KDV oranı uygulaması süre uzatımına ilişkin 4105 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı 22/06/2021 tarih ve 31519 sayılı Resmî Gazete ’de yayınlandı.

 

24.12.2007 tarih ve 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan mal ve hizmetlere uygulanacak Katma Değer Vergisi oranlarının tespitine ilişkin karara geçici 9.madde eklenerek “Geceleme hizmetlerine” uygulanan KDV oranı %8 den %1 ‘e düşürülmüştü.  Geceleme Hizmetlerinde indirimli KDV oranı uygulaması 30.06.2021 tarihinde sona ermekteydi.

 

4105 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Geceleme hizmetlerine uygulanan KDV oranı %1 olarak uygulama süresi 31.07.2021 tarihine kadar uzatılmıştır.

 

KDV %1 Olarak Uygulanacak Geceleme Hizmetleri:

 

Otel, motel, pansiyon, tatil köyü ve benzeri konaklama tesislerinde sunulan geceleme hizmeti (Konaklama tesislerinde geceleme hizmetinden yararlanmayanlara verilen tüm hizmetler ile geceleme hizmetiyle beraber verilen ancak ayrıca belgelendirilen ya da geceleme hizmetine ait belgede ayrıca fiyatlandırılan hizmetler bu sıra kapsamında yer almamaktadır. Ancak geceleme hizmeti kapsamında verilmesi ve geceleme bedeline dahil edilmesi mutat olan diğer hizmetler bu sıra kapsamında yer almakla birlikte bu şekilde belirlenen geceleme bedeli içinde sunulan alkollü içeceklere ilişkin yüklenilen katma değer vergisi tutarları, hizmeti sunanlar tarafından indirim konusu yapılamaz.)

 

4105 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete metni için tıklayınız.

 

Saygılarımla.

 

                                                                                                                                                              BOYLAM DENETİM DANIŞMANLIK VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK A.Ş.

 

 

 

 

(*) Sirkülerlerimizde yer alan açıklamalar bilgilendirme amaçlı olup, tereddütlü konularla ilgili gerekli araştırmalar yapılmadan ya da tarafımızdan veya başka bir uzmandan görüş alınmadan yapılacak işlemler sonucunda doğacak zararlardan müşavirliğimiz sorumlu olmayacaktır.